نکاتي براي تنظيم بهتر شبکـــه Wi-Fi

طراحي و پيکربندي شبکه‌هاي Wi-Fi به‌خصوص در فرکانس پايين و شلوغ 4/2 گيگاهرتز مي‌تواند کاري مشکل باشد. علاوه بر تداخل وارده از شبکه‌هاي مجاور، مشکلات ظرفيت وقتي‌خودنمايي مي‌کند که تعداد کاربران زياد باشد يا تراکم بالايي در يک منطقه وجود داشته باشد.

 در روزهاي ابتدايي ورود Wi-Fi، کاربران يا تجهيزات Wi-Fi بسيار اندک بود. امروزه، شرايط بسيار متفاوت است. ادارات خصوصي و ساختمان‌هايي وجود دارند که به شبکه بي‌سيمي متصل‌اند که يک، دو يا چندين دستگاه Wi-Fi براي هر کارمند دارند و حتي براي مهمانان خود نيز دسترسي را ارائه مي‌کنند. تعداد افرادي که در مکان‌هاي عمومي به دنبال اتصال Wi-Fi با دستگاه‌هاي لپ‌تاپ، گوشي و تبلت براي صرفه‌جويي در مصرف داده از روي شبکه موبايل خود هستند، رو به افزايش است.

 

 طراحي براي توان خروجي و ظرفيت

 زماني که کاربران Wi-Fi زيادي وجود نداشت، مي‌توانستيد شبکه‌هاي بي‌سيم را بيشتر بر روي پوشش شبکه طراحي کنيد. با اجراي يک پيمايش RF در محل براي پيدا کردن بهترين محل‌ها براي نصب نقطه دسترسي، از پوشش مناسب اطمينان حاصل مي‌کرديد، اما اکنون بايد بر مبناي توان خروجي و ظرفيت نيز طراحي کنيد.

 هنگام طراحي شبکه بي‌سيم، بايد تجهيزات Wi-Fi مورداستفاده کاربران و نحوه‌اي که از آن را استفاده خواهند کرد ارزشيابي کنيد. پس‌ازآن مي‌توانيد با در نظر گرفتن رشد استفاده در آينده، ميزان توان خروجي و نقاط دسترسي لازم محاسبات خود را انجام دهيد.

با 802.11 b/g/n در باند GHz 4/2، تنها سه کانال وجود دارند که بر روي‌هم، هم‌پوشاني ندارند. به همين دليل تداخل هم کانالي هنگامي‌که چند نقطه دسترسي در مجارت هم قرار مي‌گيرند، مسئله‌ساز خواهد بود. به‌صورت ايده آل، شما نمي‌خواهيد که يک نقطه دسترسي با نقاط دسترسي ديگر در همان شبکه يا شبکه هم‌پوشاني، تداخل داشته باشد. باوجوداينکه استانداردهاي 802.11 مکانيسم‌هايي براي حل تداخل‌هايي از اين قبيل دارد، تداخل هم کانالي باعث کاهش عملکرد مي‌شود.

 

   استفاده از band steering

 براي رفع معضل باند شلوغ GHz 4/2، سعي کنيد کاربران را به سمت باند بزرگ‌تر و خلوت‌تر GHz 5 هدايت کنيد. استفاده از نقاط دسترسي داراي 802.11n و 802.11ac باقابليت پشتيباني از band steering را مدنظر قرار دهيد. وقتي‌که اين حالت در نقاط دسترسي پشتيباني و فعال شود، مشترکان در دو باند به‌جاي اينکه تصميم بگيرند به کدام باند متصل شوند، به سمت باند GHz 5 هدايت مي‌شوند.

 اکثر نقاط دسترسي براي انجام اين قابليت خود، وقتي‌که کاربر همزمان درخواست اتصال به باند GHz 4/2 و 5 را داشته باشد، تنها به درخواست اتصال GHz 5 پاسخ مي‌دهد، بنابراين وقتي نقطه دسترسي بداند که کاربر داراي امکان دو باند است، تنها به اتصالات مربوط به GHz 5 پاسخ مثبت مي‌دهد.  در باند GHz 5 کانال‌هاي بيشتري در اختيار شماست و دستگاه‌هاي Wi-Fi بيشتري امروزه از آن پشتيباني مي‌کنند. بااين‌حال، بايد دانست که اين باند به علت فرکانس بالاتر، محدوده کوچک‌تري را پشتيباني مي‌کند. به همين دليل شما براي باند GHz نياز به پيمايش بهتري در محل داريد تا بهترين پوشش را طراحي کنيد.

 اگر پوشش مربوط به GHz 5 در حد استاندارد نبود، سعي کنيد آستانه‌هاي band steering پشتيباني شده در نقطه دسترسي را پيکربندي کنيد. برخي از نقاط دسترسي به شما اجازه مي‌دهند تا براي استفاده از اين امکان حداقل قدرت سيگنال را تعريف کنيد يا اينکه تعداد درخواست‌هاي اتصال ناموفق به باند GHz 5 قبل از اجازه اتصال به باند GHz 4/2 را معين کنيد.

 

   تنها از امنيت WPA2 استفاده کنيد

 هرچند که هردوي نسخه‌هاي امنيتي WPA و WPA2 با 802.11n و 802.11ac کار مي‌کنند، در امنيت WPA، سرعت انتقال داده محدود به Mbps 54 است. شما بايد تنها WPA2 براي امنيت روي SSID هاي شخصي انتخاب کنيد تا موقع استفاده از استانداردهاي جديدتر وايرلس، حداکثر توان خروجي را دريافت کنيد. هر کاربري که از امنيت جديدتر پشتيباني نمي‌کند بايد به‌روز شود.

 

 تعداد SSID هاي مجازي را محدود کنيد

 هنگام ساختن SSID هاي بيشتر، به ياد داشته باشيد که هرکدام باعث افزايش بار کلي روي سيستم بي‌سيم خواهد بود. هر SSID حتي اگر مورداستفاده قرار نگيرد، درخواست اتصال، سيگنال و ديگر مسائل مربوط به مديريت ترافيک اضافي ايجاد کرده که باعث مي‌شود زمان تعليق افزايش يابد. بنابراين، تعداد شبکه‌هاي بي‌سيم مجازي را محدود کنيد، مثلاً يکي براي دسترسي شخصي و يکديگر براي دسترسي عمومي کافي باشد. اگر به بيش از اين سطح نياز داشتيد، مي‌توانيد سطوح دسترسي شخصي را از طريق VLAN ديناميک با کمک تأييد اعتبار 802.0X، بيشتر از اين هم تفکيک کنيد