سازمانها چگونه واحد فناوري اطلاعات خود را ميبينند؟

تاریخ: 95/8/1

شتاب‌دهندگان فناوري داراي واحدهاي فناوري اطلاعاتي هستند که داراي قابليت بالا براي پشتيباني از ايده‌ها و فرصت‌هاي جديد تجاري هستند. شکل اين واحدها بيشتر به دسترسي به فناوري صحيح و دانش مناسب از تجارت و مهارت‌هاي مناسب و پذيرا بودن ايده‌هاي جديد گرايش دارند.

همچنين اين واحدها به‌احتمال دو برابر بيشتر داراي استعداد فناوري اطلاعات لازم مناسب براي هدايت نوآوري‌ها در راستاي دستور کار کسب‌وکار خود هستند. درحالي‌که 63درصد با اين امر موافق بوده‌اند، اين آمار براي نوآوران بر پايه اد هاک برابر با 27 درصد بوده و براي موارد داراي اولويت پايين تنها به
 27 درصد مي‌رسد.

واحدهاي فناوري اطلاعات شتاب‌دهندگان معمولاً بيشتر به درک بهتر از تجارت، ارتباط مؤثر با مديران ارشد تجاري و مهارت‌هاي لازم براي موفقيت شرکت در آينده گرايش داشتند. شکل 12. اين واحدها به‌صورت فعالانه، فناوري‌هاي جديد را براي تقويت نوآوري شناسايي مي‌کنند و در فناوري‌هايي که به تعهد کاري آن‌ها با مديران ارشد تجاري کمک کند، سرمايه‌گذاري مي‌کنند.

اين امر کاملاً واضح است: شرکت‌هايي نوآوري را به‌عنوان يک اولويت بزرگ در واحد فناوري اطلاعات خود در نظر گرفتند که آن را به‌صورت يک شراکت فعالانه و با بازدهي بالا در خدمت دستور کارهاي مربوط به نوآوري دانستند.

6 نوآوري‌هاي سرمايه‌گذاري و پاداش

در برخي از موارد داشتن مهارت صحيح، ذهن مصمم و قابل بودن به‌تنهايي کافي نيست؛ سرمايه‌گذاري در نوآوري نيز بسيار مهم است. کنترل‌کننده شرکت مديريت دارايي‌هاي گلوبال دراين‌باره مي‌گويد: «مدير ارشد اطلاعاتي ما فرد قابلي است. چالش اين است که ما منابع لازم براي عمل کردن بر اساس آن را در اختيار نداشتيم. تنها در تمام مدت چراغ‌هاي خود را روشن نگاه داشته بوديم.» با توجه به محدود بودن بودجه فناوري موجود در سيستم‌هاي فعلي و انجام دادن به‌روزرساني‌هاي موردنياز، امسال منابع جديدتري براي انجام کارهاي نوين آزاد مي‌شود.

يک مکان خود براي انجام چنين سرمايه‌گذاري‌هايي را مي‌توان در گروه‌ها دانست. شتاب‌دهندگان فناوري دو برابر ادهاک و يا موارد داراي اولويت پايين پتانسيل چنين موردي را دارند (63درصد در برابر 30درصد و 32درصد). درهرحال سرمايه‌گذاري بر روي نوآوري به اين معني نيست که بايد حساب بانکي شرکت را تخليه کرد. برخي از اوقات اين سرمايه‌گذاري به اين معني است که بايد درزمينه تکيه‌بر تمامي بودجه‌هاي موجود خلاق بود. رکت توليد محصولات مشتريان معمولاً بودجه‌اي برابر با 1.5 درصد از تمامي درآمد خود را براي واحد فناوري اطلاعات اختصاص مي‌دهد. مدير فروش و فناوري‌هاي بازاريابي دراين‌باره مي‌گويد: «هنگامي‌که تنها در حد ادامه دادن روند فعال بودن آماده هستيد، آزادسازي نيروي انساني و دلار براي انجام پروژه‌هاي آزمايشي بسيار دشوار خواهد بود.»

راه‌حل ارائه‌شده براي اين مورد نيز ايجاد چالش نوآوري بوده است که در آن تيم‌هايي با کارکردهاي متقارن، براي مدت‌زمان 4 تا 5 روز باهم فعاليت خواهند کرد تا بتوانند يک مشکل خاص تجاري را حل کنند. برخي از اوقات ممکن است اين گروه‌ها شامل مشتريان نيز باشند. به‌محض اين‌که يک ايده شروع به نشان دادن قابليت مي‌کند، آن‌ها شروع به جذب سرمايه بيشتر خواهند کرد. تابه‌حال سه مورد از 9 چالش‌هايي که با آن روبرو شده‌اند به محصولات تجاري بدل شده است. يکي از مزاياي جانبي بسيار مهم اين است که اين فرايند به مردم ياد مي‌دهد که متفاوت فکر کنند و اين روند را در تمام فرايند روزانه زندگي خود ادامه بدهند.

 

منیع: بولتن خبری پیشرو نگار