فناوري بازيهاي کامپيوتري به کجا خواهد رسيد؟

تاریخ: 95/6/27

سير تحول صنعت بازي‌هاي کامپيوتري به قدري سريع و به حدي پيچيده است که پيش‌بيني آينده آن، بسيار دشوار به نظر مي‌رسد. در اينجا قصد داريم تحليلي بر آينده احتمالي دنياي بازي‌هاي کامپيوتري داشته باشيم و ببينيم که اين صنعت چه چيزي را در آينده براي ما به ارمغان خواهد آورد.

نخستين موردي که مي‌توان براي آينده بازي‌هاي کامپيوتري پيش‌بيني کرد، حرفه‌اي‌تر شدن سخت‌افزارها است که اين امر به‌هيچ‌عنوان به معناي دور شدن آن از دسترس عموم جامعه نخواهد بود بلکه در آينده مي‌توان انتظار تلفيق سيستم‌هاي بازي با سامانه‌هاي رايانش ابري را داشت. اين امر بدان معناست که ديگر نيازي نيست که بار پردازش سنگين سخت‌افزاري بر روي دستگاه شما باشد بلکه مي‌توانيد با دستگاهي که ازنظر سخت‌افزاري بسيار محدود است نيز به سرورهايي قدرتمند متصل شده و از انجام بازي لذت ببريد. البته نخستين گام براي رسيدن به اين آينده برداشته‌شده و کنسول بازي OnLive دقيقاً از همين روش تبعيت مي‌کند.

ديگر موردي که آينده بازي‌هاي کامپيوتري براي ما به همراه خواهد داشت، ورود بيشتر به دنياي مجازي است. واقعيت مجازي به‌عنوان مقصدي ايده‌آل براي انجام بازي‌هاي کامپيوتري به‌حساب مي‌آيد ولي ماجرا به همين سادگي نيز نخواهد بود زيرا با يکجا نشستن بيش‌ازحد مي‌تواند مشکلات جسمي براي ما به همراه بياورد. به‌اين‌ترتيب بايد به‌صورت دقيق‌تر گفت که آينده بازي‌هاي کامپيوتري متعلق به واقعيت افزوده است. در واقعيت افزوده به نسبت واقعيت مجازي، شاهد تعامل هستيم و کاربر براي تعامل با محيط اطراف خود نياز به فعاليت خواهد داشت. براي نمونه بازي جديد
Pokemon Go را در نظر بگيريد، اين بازي که بسياري از سرورهاي آن به علت شلوغي بيش‌ازحد با مشکل روبرو شده‌اند، به‌سادگي کاربر را به حرکت در شهر وا‌مي‌دارد تا بتواند پوکمون‌ها را در نقاط تعيين‌شده در دنياي واقعي، بيابد. البته اين بازي نمونه‌اي ساده از کاربرد واقعيت افزوده است. در نظر بگيريد که شما بتوانيد دنياي بازي را با دنياي واقعي تلفيق کنيد و شاهد ورود نيروهاي نظامي به داخل خانه خود باشيد و از مبلمان خود براي سنگر گرفتن و مبارزه با آن‌ها استفاده کنيد، اين آينده بازي در سيستم‌هاي واقعيت افزوده است که البته شايد نسلهاي بعدي بتوانند از آن بهره‌مند شوند.

از طرف ديگر شاهد هستيم که باشگاه‌هاي ورزشي جهان به سراغ استخدام بازيکنان حرفه‌اي کامپيوتري مي‌روند مثلا برخي باشگاه‌ها بازيکنان حرفه‌اي فيفا را استخدام کرده‌اند تا تنها براي آن‌ها بازي کنند و در ازاي آن به اين افراد حقوق پرداخت مي‌کنند! به‌اين‌ترتيب مي‌توان در آينده‌اي نه‌چندان دور، بازي کامپيوتري را به‌عنوان يک منبع درآمد بزرگ نيز براي افراد به‌حساب آورد.

به ياد بياوريم که کامپيوترهاي خانگي که زماني داشتن آن براي بسياري از ما آرزو محسوب مي‌شد، به‌تدريج جاي خود در خانه‌ها را از دست دادند و لپ‌تاپ‌ها به‌عنوان فناوري جديد، شروع به فتح بازار کردند. اين روند با آمدن تبلت و تلفن‌هاي همراه هوشمند امروزي دنبال شد و امروزه بازار فروش لپ‌تاپ‌ها نيز افت کرده است. درنتيجه ممکن است کنسول‌هاي بازي نيز جاي خود را به سيستم‌هاي ديگري بدهند.

البته اين‌ها را مي‌توان بخشي از چشم‌انداز کلي صنايع بازي در طول 15 تا 20 سال آينده هستند دانست. ولي چيزي که مشخص است، صنعت بازي رشد بيشتري خواهد داشت و ما شاهد دوران طلايي بازي‌هاي کامپيوتري خواهيم بود.

 


منبع: بولتن خبری پیشرو نگار هدف