مدیریت پروژه در دیتاسنترهای ماژولار

تاریخ: 1395/4/5

ایجاد یک دیتاسنتر جدید نیازمند تعامل کامل است تا همه اجزا درست سر‌جای خود قرار‌بگیرند. عملی‌کردن چنین تصمیمی با متدهای ساخت سنتی ممکن‌است از لحظه آغاز تا زمان بهره‌برداری یک تا سه‌سال طول‌بکشد؛ با‌این‌حال، ایجاد و آغاز‌به‌کار یک دیتاسنتر مدولار را می‌توان در‌عرض چندماه سامان‌دهی و اجرایی‌کرد.

این زمان‌بندی شتاب‌دار نیازمند مدیریت بی‌نقص بین‌اجزای تولید در کارخانه و محلی است که دیتاسنتر در آن قرار خواهد‌‌گرفت. همچنین یک مدیر پروژه آگاه به هر دو متد سنتی و مدولار که توانایی‌های رهبری برای انگیزه‌دادن و مدیریت چند تیم را به‌صورت هم‌زمان دارد باید بر پروژه ساخت نظارت‌کند.

هدایت ساخت، نوآوری و آماده‌سازی یک دیتاسنتر مدولار هم‌زمان با نظارت بر سایت پروژه، حفاری‌ها، ایجاد فنداسیون و نصب تاسیسات در محل نهایی، نیاز به دانش و مهارت تخصصی دارد. یک مدیر پروژه باید به ‌خوبی در‌مورد لجستیک، مدیریت زنجیره تأمین و جریان‌کاری موازی آموزش دیده‌باشد و باید سطوح بالایی از رهبری، سازمان‌دهی و قابلیت اعتماد را از خود نشان داده‌باشد.

مهم‌تر از همه اینکه چنین مدیر پروژه‌ای باید قبل و در‌ حین انجام و نیز بعد از اتمام عملیات دیتاسنتر، تعهد کامل به درخواست‌های مالک داشته‌باشد.

 

سفارشی‌سازی از همان آغاز

در حالت ایده‌آل، مالکان تاسیسات با تأمین‌کننده مدولار دیتاسنتر و مدیر پروژه آن از همان ابتدای طرح‌ریزی و طراحی، وارد تعامل می‌شود. این کار کمک‌می‌کند تا از خطاها و فراموش‌کاری‌های احتمالی در فرآیند طراحی و اجرا که می‌تواند‌ منجر به تأخیر، افزایش هزینه‌ها یا دیگر مشکلات ناخواسته بعدی شود، اجتناب به‌عمل‌آید.

 در دیتاسنترهای مدولار، هر طراحی همانند مالک آن، منحصر به‌فرد است. این سفارشی‌سازی که در مدل‌های قالبی دور از تصور است، وجه تمایز اصلی نسبت به تاسیساتی است که با متدهای ساخت سنتی به‌وجود‌آمده‌اند. در پروژه‌های ساختمان سنتی، طراحی کلی سازه محدودکننده طراحی دیتاسنتری است که درون آن جای خواهد‌گرفت. ویژگی‌های ساختمان نظیر ارتفاع سقف، ساخت طبقات، برق‌رسانی، تهویه و جای‌گذاری دیواره‌های حمل بار، موجب محدود‌شدن طراحی دیتاسنتر می‌شود.

تکمیل طرح نهایی و قطعی‌شدن جزییات، اولین کاری است که بعد از نشان‌دادن چراغ سبز باید توسط مالک برای ساخت یک دیتاسنتر مدولار جدید انجام شود. این نقشه‌های نهایی، طراحی و توسعه اجزای سفارشی مدولار را هدایت خواهد‌کرد. مدیر پروژه باید بخش محوری این فرآیند باشد تا انتظارات، اولویت‌ها و الزامات برای تمام افراد دخیل در پروژه قابل‌فهم شود. علاوه‌بر این، مدیر پروژه باید تمام فرصت‌های صرفه‌جویی در وقت و هزینه را از طریق بهره‌گیری از طراحی‌های مختلف و نصب یا تغییر در تجهیزات به اطلاع مالک برساند.

 

تبدیل ایده‌ها به واقعیت

معمولاً تکمیل تمام نقشه‌ها از زمان آغاز، هشت هفته به‌طول‌می‌انجامد. شروع تولید اجزای موردنیاز از هفته نهم پروژه، نشانگر آغاز فاز جدیدی در توسعه دیتاسنتر مدولار است.

 در طول ماه بعد، مدیر پروژه تولید و مونتاژ قالب‌های فولادی، دیواره‌های پانلی و ساختارهای پشتیبانی را که همگی با‌هم دیتاسنتر را به‌وجود‌می‌آورند، هماهنگ می‌کند. او همچنین باید شروع عملیات عمرانی را نیز در محل نهایی ساختمان دیتاسنتر برای آماده‌سازی ورود ماژول‌ها مدیریت کند.

 اصلی‌ترین وظیفه مدیر پروژه در این زمان، اطمینان حاصل‌کردن از این است که اجزای تولیدی و تجهیزات تحویلی با نقشه‌های تولیدی هماهنگی کامل داشته‌باشند. او همچنین باید گزارش‌های منظم و نیز دورنمای دو هفته‌ای از برنامه‌ها را نیز به مالک تقدیم‌کند (دورنمای چهار – شش هفته‌ای نیز باید آماده شده‌باشد) و نیز هزینه‌هایی که ناشی از دستورات تغییر در برنامه ایشان به‌وجود‌آمده‌اند به مالک گزارش‌دهد.

وقتی‌که پروژه وارد هفته دوازدهم خود می‌شود تمام سیستم‌های اصلی و اجزای تولیدی وارد کارخانه شده و مونتاژ اجزا روی هم آغاز‌می‌شود. هم‌زمان در سایت پروژه، اجزای زیرساختی نظیر آب، فاضلاب، برق و غیره در محل خود نصب‌شده و برای ورود واحدهای مدولار طی چند‌هفته آتی آماده‌می‌شوند. درمجموع تا این زمان، ساخت دیتاسنتر تا 40درصد پیشرفت داشته‌است، حال‌آنکه اگر پروژه به‌شکل سنتی پیش‌می‌رفت تنها شاهد رشد10 الی 15 درصدی بودیم.

در طول این دوره، یک مدیر پروژه موفق وضعیت را کاملاً به اطلاع مالک رسانده و در‌عین‌حال از قرار‌گرفتن اجزا در محل پیش‌بینی‌شده، اطمینان حاصل‌می‌کند.

یک دیتاسنتر مدولار، قبل از ورود به سایت به‌طور‌کامل در کارخانه ساخته و مونتاژ می‌شود. این رویکرد موجب تسریع در نصب دیتاسنتر پس از ورود به سایت شده که باعث افزایش بهینگی در عملیات راه‌اندازی می‌شود. بعد از پایان مونتاژ که در هفته 17 یا 18 اُم پروژه صورت‌می‌پذیرد، آزمون سیستم با نظارت مدیر پروژه روی تمام فعالیت‌ها و تأیید اینکه تمامی اجزا از ویژگی‌های درخواستی برخوردارند، آغاز‌می‌شود. به‌دلیل اینکه دیتاسنترهای مدولار در محیطی محافظت‌شده از شرایط جوی و کنترل‌شده ساخته‌می‌شوند، کیفیت و بهینگی در حداکثر خود قرار‌دارد و تأخیر در کار نیز به حداقل‌ می‌رسد.

 مدیر پروژه همچنین باید طرح هماهنگ‌شده‌ای را برای تحویل، جای‌گذاری و ثابت‌کردن مدول‌ها در اختیار داشته‌باشد. این هماهنگی برای جلوگیری از تداخل‌های بین‌عملیات عمرانی و پیمانکاران ضروری است. در سایت پروژه، پیشرفت تا مرز 95 درصد رسیده است که در رویکرد سنتی این وضعیت تنها 20 یا 30 درصد می‌بود؛ البته آن هم اگر آب‌وهوا یاری‌می‌کرد!

 

 قراردادن همه‌چیز کنار‌هم

دیتاسنتر جدید بعد از گذراندن تست‌های کیفیت به‌منظور حمل‌ونقل به چندین بخش دِمونتاژ می‌شود؛ اما قبل از اینکه اجزا از کارخانه خارج‌شوند، مدیر پروژه ماهر، همه اعضای نصب را در سایت برای کار پیش روی مونتاژ آماده‌می‌کند. علاوه‌بر آن، مدیر پروژه باید تأیید کتبی از اتمام کار ساختمانی در همه بخش‌ها را کسب کرده و مطمئن‌شود که سایت برای نصب دیتاسنتر آماده‌است.

 در هفته نوزدهم، یعنی کمتر از پنج‌ماه از آغاز، کارخانه آماده ارسال دیتاسنتر جدید است. ماژول‌ها توسط کامیون‌ها ارسال‌شده و تحویل آنها به‌نحوی تنظیم‌می‌شود تا تقدم نصب در آنها رعایت شده‌باشد.

 به‌خاطر کارهای هماهنگی سنگینی که باید قبل از ارسال محموله‌ها صورت‌پذیرد، نصب کامل یک دیتاسنتر مدولار می‌تواند بسته به اندازه آن، دو تا سه روز به‌طول‌انجامد. در این زمان باید گزارش‌های مکرری از پیشرفت‌ها را به مالک ارائه‌کند.

به‌محض اینکه آخرین کنترل‌ها برای اطمینان از آسیب‌نزدن اجزا حین ارسال صورت‌گرفت، دیتاسنتر جدید برای نصب تجهیزات فناوری اطلاعات (IT) آماده‌است. معمولاً مالک مجموعه، مسئول نصب تجهیزات است اما در یک دیتاسنتر مدولار، رک‌ها قبلاً جای‌گذاری و نصب‌شده‌اند، سیستم برق‌رسانی نصب و کنترل شده‌است و تهویه نیز به‌کار افتاده‌است.

 در حدود هفته 25 یا 26 از زمان آغاز پروژه، جایی‌که یک دیتاسنتر سنتی هنوز در 40درصد مسیر اتمام خود قرار‌داشت، دیتاسنتر مدولار به‌طور کامل آماده راه‌اندازی است. مدیر پروژه باید با نمایندگان مالک برای به‌جریان‌انداختن تمامی سیستم‌ها به‌صورت ایمن و بهینه و اطمینان از تطابق پروژه با برنامه، همکاری نزدیک داشته باشد.

 هرگونه پیشرفت نسبت به جدول زمانی باید در اولین فرصت ممکن اطلاع‌رسانی شود تا همه طرف‌ها از بزرگ‌ترین مزیت ساخت و ساز مدولار  که برنامه زمانی کوتاه‌تر و کاهش تاخیرها است، بهره‌مند‌ شوند.

برای یک مدیر پروژه موفق، ساخت‌وساز، نصب تجهیزات و بهره‌برداری از مجموعه، تازه آغازی برای ایجاد روابط با مالک است. چنین مدیری تنها با یک تماس تلفنی در دسترس است و پشتیبانی‌های خود را تا زمان پروژه بعدی دریغ نخواهد‌کرد.

 

منبع: بولتن خبری پیشرو نگار هدف