واي فاي Halow براي اينترنت روزمره ‘Wi-Fi HaLow’

تاریخ: 95/1/29

نسخه تازه از Wi-Fi با توان کم و برد بالا که مدعي ارتباطات اينترنت روزمره (IoT) است به Wi-Fi HaLow موسوم خواهد بود، اتحاديه Wi-Fi اين را در حين پيشبرد نمايشگاه CES آشکار ساخت. Wi-Fi HaLow (که هِي لُو تلفظ مي‌شود) بر اساس ويژگي‌هاي استاندارد در دست تنظيم IEEE 802.11ah است. اين نسخه در سال‌هاي آتي براي همه چيز از خانه‌هاي هوشمند و تجهيزات پوشيدني و شهرهاي هوشمند و اتومبيل‌هاي متصل به اينترنت استفاده خواهد شد که در آن هزاران حسگر که با باتري کار مي‌کنند مي‌توانند به يک نقطه دسترسي (AP) Wi-Fi متصل شوند.

مطابق گفته‌هاي منابع رسمي، اتحاديه Wi-Fi که شامل حدود 700 فروشنده است در نظر دارد که فرايند استاندارد را براي محصولات Wi-Fi HaLow در 2018 آغاز کند؛ اما انتظار مي‌رود محصولاتي که اين ويژگي را پشتيباني مي‌کنند زودتر وارد بازار شوند. نهايي‌سازي IEEE براي 802.11ah بسيار دور از دسترس است و اکنون در مرحله‌اي است که به نام مرحله فني شناخته مي‌شود.

Wi-Fi HaLow در طيف بي‌سيم بدون مجور زير يک گيگاهرتز کار خواهد کرد که به علت توانايي‌هاي انتشار امواج راديويي فرکانس پايين به آن اجازه مي‌دهد که آسان‌تر از ديوارها و مانع‌ها گذر کند. برد آن با تخمين‌هايي در حدود يک کيلومتر، يعني فاصله‌اي برابر با 3280 فوت، نزديک به دو برابر Wi-Fi در دسترس کنوني خواهد بود.

نتيجه بررسي چنين برد وسيع و توان اندکي مي‌تواند اين باشد که توان عملياتي ah802.11 کمتر از 7 گيگابايت بر ثانيه نسخه 802.11ac خواهد بود در حالي که 802.11ac با بيشترين تعداد آنتن در يک نقطه دسترسي تقويت مي‌شود.

اتحاديه Wi-Fi در ادامه اطلاعيه امروز بيان داشت که تجهيزات Wi-Fi HaLow براي بيش از 18 مگابيت بر ثانيه به‌عنوان بيشترين سرعت انتقال داده مجاز مي‌شوند. پايين‌ترين ميزان تنها 150 کيلوبايت بر ثانيه خواهد بود که با استفاده از کانالي 1 مگا هرتزي به‌دست مي‌آيد. براي رسيدن به 18 مگابايت بر ثانيه، سازندگان تجهيزات به استفاده از کانالي به پهناي 4 مگا هرتز نياز خواهند داشت. سرعت‌هاي انتقال داده در حد 78 مگابايت بر ثانيه با استفاده از کانالي 16 مگاهرتزي ممکن‌اند، اما اتحاديه Wi-Fi در ابتدا در حال تنظيم کردن آن تنها با کانال‌هاي نهايتاً 4 مگاهرتزي است.

با اين حال، توان عملياتي کندتر Wi-Fi HaLow تفاوت اندکي براي بسياري تجهيزات IoT پيش‌بيني شده مربوط به آينده ايجاد خواهدکرد که حسگرها به وسيله باتري کار مي‌کنند و معمولاً جرقه‌هاي موردي داده را منتقل مي‌کنند. توان عملياتي سريع‌تر تفاوت بزرگ‌تري در ويدئوي با کيفيت بالا و ديگر تجهيزات داراي شدت و دوام انتقال داده ايجاد مي‌کند.

حسگري که بر روي يک پمپ آب است يا آشکارساز نشت آب در زيرزمين کارخانه‌اي صنعتي يا يک خانه از Wi-Fi HaLow سود خواهد برد، براي مثال، چون اين سيگنال مي‌تواند سيگنالي 900 مگاهرتزي را با قدرتي اندک از درون ديواري بتني تا يک نقطه دسترسي و باقي شبکه بر روي کلود گذر دهد.

کِوين رابينسون، معاون بازاريابي اتحاديه Wi-Fi مي‌گويد که «Wi-Fi HaLow هم به مشتري و هم بازار اين صنعت توجه دارد. در يک شهر هوشمند، ممکن است بخواهيد که پارک‌مترهاي هوشمند را به نقطه دسترسي تمرکز يافته اي متصل کنيد. قابليت توان پايين نقاط و نقطه دسترسي به معني نياز به توان کمتر براي انتقال است که به اين معني است که دستگاه‌ها مي‌توانند بيشتر در گردش باشند که براي يک آشکارساز دود يا آشکارساز نشت مهم است. Wi-Fi HaLow به دستگاه‌ها اجازه خواهد داد که ماه‌ها يا سال‌ها با باتري‌هايشان کار کنند.»

رابينسون گفت که نقاط دسترسي آينده احتمالاً سه‌بانده خواهند بود که HaLow را در باند 900 مگاهرتز و همچنين باندهاي قديمي‌تر 2.4 و 5 گيگاهرتز را پشتيباني مي‌کنند. شرکت‌ها و مصرف‌کننده‌ها به خريدن ارتقادهنده‌هايي براي تجهيزات‌شان نياز خواهند داشت که بتوانند ويژگي‌هاي HaLow را دريافت کنند، اما او اضافه کرد که «براي بسياري از مردم، اين کار بخشي از فرايند طبيعي ارتقا در زمينه Wi-Fi خواهد بود.»

فايده اضافي ديگر Wi-Fi HaLow براي توسعه‌دهندگان و کاربران صنعتي اين است که ويژگي‌هاي تازه بسياري از وجوه مشابه پروتکل Wi-Fi موجود، شامل قابليت همکاري توسط چند فروشنده، امنيت بالاي حاکميتي و سادگي راه‌اندازي را خواهد داشت. به‌علاوه ذاتاً ويژگي‌هاي پروتکل اينترنت را پشتيباني خواهد کرد.

 

منبع: بولتن خبری پیشرو نگار هدف