براي ماندن در رقابت دانش کسب کنيد

تاریخ: 94/12/10

چالش‌هاي پيش روي کارشناسان امنيتي در سال‌هاي اخير به‌طور مضاعف افزايش يافته است.

چالش‌هاي پيش روي کارشناسان امنيتي در سال‌هاي اخير به‌طور مضاعف افزايش يافته است. رخداد 11 سپتامبر 2001، چهره يک تهديد جهاني را به خاک آمريکا آورد. پيشرفت‌هاي فناوري فرصت‌هاي سرقت پولي و هويتي و تروريسم مجازي را افزايش داده است. در هر تحولي چالش‌هاي تازه‌اي هست و کارفرمايان هر روز چيزهاي هرچه بيشتري از کارجويان مي‌خواهند.

مديرها و کارمندهاي امنيتي کنوني در حال قدم گذاشتن به نقش‌هاي تازه‌اي هستند؛ پس زدن تصور کليشه‌اي پليس فروشگاه و شناخته شدن به‌عنوان کارشناس‌هاي امنيتي ضروري که مأمور حفاظت از شخصيت‌ها، ملک و اطلاعات در برابر سياهه پيوسته متغيري از تهديدهاست، اما براي روبه‌رو شدن با اين چالش‌ها - داخلي و خارجي، عمومي و خصوصي - به‌طور مستقيم، کارشناس‌ها نياز دارند که براي زمان ورود به زمينه کاري و اموري شامل زمان و مکان پيگيري گرفتن مدرک دانشگاه، مهارت‌هايي که بيشتر مورد تمرکز کارفرماهاست، محل دست‌يابي به اين مهارت‌ها و راهکارهاي به‌روز ماندن مهارت‌هايشان آماده شوند.

بر اساس آمارهاي اداره کار، توقع مي‌رود نياز به کارمندان امنيتي بين 2010 و 2020 حدود 18 درصد رشد کند و با توجه به شبکه اطلاعات شغلي (O*NET) توقع مي‌رود نياز به مديران امنيتي، کارشناس‌هاي مديريت امنيت و کارمندان امنيتي همگي در بازه زماني مشابه رشد کنند، درحالي‌که تحليل‌گران امنيت اطلاعات با سرعت رشد مورد انتظار بين 20 تا 28 درصد پيشتاز اين مجموعه هستند. بر اثر اين تقاضاي افزايش يافته، داوطلبان حرفه‌اي بيشتري که براي هر جايگاه رقابت مي‌کنند به‌وجود مي‌آيند. براي اينکه کسي بتواند خودش را متمايز کند، ارائه تحصيلات رسمي معتبر و آموزش روزآمد به مصاحبه‌گران حياتي است.

ايجاد موسسه‌اي آموزشي اختصاص‌يافته به حوزه امنيت روزبه‌روز ضروري‌تر مي‌شود. با اعلام نياز هرچه بيشتر کارفرمايان به داوطلبان با مدرک دانشگاهي مختص به صنعت مدنظرشان، قواعد کنوني استخدام تغيير کرده‌اند. اين مسئله هميشه به اين صورت نبوده است. زماني که در دبيرستان بودم، مهم‌ترين موضوع مورد بحث در ليست من نه دانشگاه که رفتن به نيروي هوايي بود. اين رؤيايي بود که همواره و تا جايي که به‌خاطر دارم در ذهن داشتم. عملاً هيچ‌چيز براي آينده‌ام مهم‌تر از فارغ‌التحصيل شدن نيروي هوايي نبود، به همين خاطر دوره‌اي را در ارتش و نه دانشگاه گذراندم. در آن زمان دانشگاه چيزي بود که بعداً در زندگي انجام مي‌دهم و صراحتاً بگويم هيچ تمايلي براي پيگيري آن نداشتم.

به هرحال ديدگاهم با گذر سال‌ها تغيير کرد. دانشگاه براي ارتش، مهم و در واقع تا حدودي اجباري است. آموزش نظامي شکلي از دانشگاه است و من را به مسيري انداخت که اهميت آموزش را دريابم، اما متوجه شدم که به تحصيلات نه براي رقابت که به‌ويژه براي پيشرفت در آن زمينه نياز دارم. امروزه بسياري سازمان‌ها به تحصيلات دانشگاهي براي دست‌يابي به پيشرفت نياز دارند و اغلب پرداخت‌شان را بر مبناي سطح تحصيلات مي‌گذارند.

براي آنها که در پي ورود و پيشرفت در هر قسمتي از حوزه امنيت هستند، موارد زير را پيشنهاد مي‌کنم:

هنگام انتخاب دانشگاه، حياتي است که مطمئن شويد که آنها کاملاً معتبرند و برنامه‌هايي را ارائه خواهند داد که شما به آنها نياز داريد. در حالي که موسسه‌هاي بسياري ممکن است دوره ويژه‌اي براي دادرسي جنايي را به رخ بکشند، شما تکاليفتان را از قبل انجام دهيد. پرسش‌هايي درباره برنامه‌شان بپرسيد، چيزهاي بيشتري درباره دانشکده و تجربه حرفه‌اي‌شان بفهميد و درباره نقاط تمرکز بخش‌هاي دوره تحصيلي پرس‌وجو کنيد تا مطمئن شويد که آموزشي ويژه حوزه امنيتي يا دادرسي جنايي خود مي‌بينيد.

انتخاب دوره‌اي تحصيلي مسئوليت بزرگي است. براي حرفه‌اي‌هايي که در اين زمينه کار مي‌کنند، برقراري تعادل ميان کار و زندگي شخصي، بدون مسئوليت اضافي تحصيل مي‌تواند به اندازه کافي دشوار باشد. دانشگاه‌هايي را در نظر بگيريد که به‌صورت آنلاين يا شبانه و آخر هفته‌ها برنامه ارائه مي‌دهند که با برنامه کاري‌تان هم‌خوان است به‌طوري که بتوانيد زمان لازم را براي مطالعات‌تان بدون تعطيل کردن بخش‌هاي ديگر زندگي‌تان اختصاص دهيد.

علاوه بر زمان، جنبه اضافي هزينه مرتبط با دانشگاه هم هست. حتماً با مشاوره‌هاي مالي در دانشگاه حرف بزنيد و انتخاب‌هاي خود را براي سرمايه‌گذاري در مورد تحصيلات‌تان پيش از دادن هر تعهدي بررسي کنيد. دانشگاه خوب درباره هزينه‌هايش شفاف خواهد بود و برخي‌شان حتي ابزارهاي اقتصادي رايگاني براي کمک به تخمين زدن هزينه‌هاي آموزشي‌تان پيش از ثبت‌نام ارائه مي‌کنند.

کليد موفقيت در حوزه متغير و چالش‌برانگيز کنوني امنيت اين است که هيچ‌گاه از يادگرفتن دست برنداريد. درحالي‌که تحصيلات مي‌تواند به شما کمک کند که پا در اين عرصه بگذاريد يا گامي در نردبان پيشرفت برداريد، يادگيري و آموزش پيوسته براي مسلط ماندن بر بزرگ‌ترين تهديدهاي امنيتي کنوني حياتي است. ديگر نمي‌توانيد تنها با داشتن دانشي عمومي از قانون موفقيتي به‌دست بياوريد. لازم است که براي مثال در حوزه‌هاي تروريسم، مديريت ريسک، دانش در زمينه مواد مخدر، اقدامات امنيتي پيشگيرانه، OSHA (مديريت امنيت و سلامت کاري)، ADA (قانون آمريکايي‌هاي معلول) و مديريت وضع اضطراري، آموزش ديده باشيد.

براي مثال، امنيت تنها بر اساس شکل‌هاي شناخته‌شده قفل‌هاي امنيتي، درها و حفاظت از دارايي‌ها نيست. هر فرصت آموزشي در حال ظهور در حوزه امنيت مجازي است. در جهان تروريسم و کلاهبرداري مجازي، متخصص امنيت مجازي وسيله‌اي ارزشمند براي هر سازماني است. تروريسم مجازي و آن‌هايي که اين جرم‌ها را مرتکب مي‌شوند اغلب از کشورهاي ديگر هستند و ردگيري‌شان دشوار است. کارشناس امنيت مجازي براي به‌روز ماندن در مورد اين جرم همواره در حال تغيير به آموزش نيازمند است و او اغلب فقط براي در جريان ماندن با موضوعات دوران ديجيتال به آموزش پيوسته نياز دارد.

صرف‌نظر از حوزه‌هاي تخصصي امنيتي ما، آموزش پيوسته حياتي است. حرفه‌اي‌ها بايد همواره در پي فرصت‌هايي براي توسعه و به‌روز کردن دانش خود باشند. اين فرصت‌ها مي‌توانند شامل موارد زير باشند:

صحبت کردن با کارفرما، همکاران و ديگر افراد حرفه‌اي در اين حوزه براي دست‌يابي دانشي فراگير از مهارت‌هايشان. بفهميد که رسيدن به چنين سطح حرفه‌اي بودن چه دستاوردي برايشان داشته، چه نوع آموزشي در نظرشان براي موفقيت در اين صنعت مهم است و چه دوره‌هاي آموزشي را گذرانده‌اند.

محدود نکردن خود به سطحي از امنيت يا مجموعه‌اي از مهارت‌ها. درباره همه‌چيز ياد بگيريد؛ درباره همه‌چيز مطالعه کنيد. مدرکي در جنبه‌هاي چندگانه امنيت بگيريد. براي مثال مي‌توان از مواردي چون مديريت امنيت، دادرسي جنايي، مطالعات امنيتي و مديريت يا قضاوت و مديريت امنيت عمومي اطلاعات نام برد.

عضويت در سازماني ملي يا بين‌المللي مانند جامعه آمريکايي امنيت صنعتي (ASIS). آنها گواهي‌نامه‌ها، استانداردها و دستورالعمل‌هايي براي خبرگان امنيت فراهم مي‌کنند.

يادگرفتن درباره دوره‌هاي کارآموزي با مشاغل محلي، اجراي قانون، سازمان‌هاي دولتي يا نظامي. اين کار به شما کمک مي‌کند با رساندن اسم خود به اين مکان‌ها از ديگر افراد پيشي بگيريد و همچنين خواسته‌هاي آموزشي آنها را بفهميد. دوره‌هاي کارآموزي اغلب گواهي‌هايي در راستاي مدرک‌تان به شما مي‌دهند.

به‌کار بردن هر شکلي از آموزش حرفه‌اي که مي‌توانيد. براي مثال درباره قانون، استفاده از زور، دست‌بند زدن، دفاع شخصي، ارتباط تاکتيکي، کامپيوتر، مديريت ريسک و OSHA (مديريت امنيت و سلامت کاري) ياد بگيريد. تمامي اين مهارت‌ها هرروزه توسط افراد حرفه‌اي در امر امنيت استفاده مي‌شوند و همان اصول پايه اين کار هستند.

برقراري ارتباط با سازمان‌هايي همچون اداره مددکاري قضايي وزارت دادگستري ايالات متحده. اين گروه سمينارها و آموزش آنلاين در تمام کشور برگزار مي‌کند. برنامه‌اي که آنها ارائه مي‌کنند آموزشي درباره ضد تروريسم در سطح محلي و کشوري (SLATT) است. اداره امنيت داخلي نيز برنامه‌هاي آموزشي، فرصت‌هاي درسي، کارآموزي و گواهي‌هاي متنوعي ارائه مي‌دهد.

تهديدهاي پيش روي بخش‌هاي امنيتي خصوصي و عمومي به افزايش ادامه مي‌دهند که آگاه‌ترين، تحصيل‌کرده‌ترين و آگاه‌ترين افراد حرفه‌اي در زمينه امنيت را هرچه بيشتر تقاضا مي‌کند. خواه گرفتن مدرکي يا به‌دست آوردن مهارتي باشد، اينکه تمامي حرفه‌اي‌هاي حوزه امنيت بايد براي حفاظت از کشورمان، مردم و دارايي‌هايشان از هر تهديدي خود را وقف يادگيري مادام‌العمر کنند، حياتي است

 

منبع: بولتن خبری پیشرو نگار هدف