مسير موفقيت در طراحي مراکز داده وظيفه محور

تاریخ: 94/9/8

در اين نوشتار نويسنده تلاش کرده تمهيداتي که يک شرکت در فرايند راه‌اندازي و مديريت مرکز داده خود بايد ازنظر بگذراند معرفي، مرور و ارزيابي کند و توضيحي در مورد اجراي راه‌کارها ارائه دهد. راه‌اندازي يک مرکز داده ماژولار جديد به معناي چندين ماه تلاش براي آماده‌سازي و همکاري است. درواقع، تولد يک مرکز داده جديد براي پشتيباني از اطلاعات اتفاقي است هم‌زمان و مقارن با روز افتتاح يک شرکت. بااين‌حال، مسئوليت حفظ و نگهداري ازآنچه راه‌اندازي شده بيش از همه بر عهده دارنده امکانات است. دراين‌بين سازنده ماژولار که وظيفه جذب مشتريان را دارد، زمان و تلاش زيادي صرف آموزش و اطمينان‌بخشي به دارنده امکانات مي‌کند تا او لزوم راه‌اندازي يک مرکز داده قوي را درک کند.

 

 * بررسي تمامي سيستم‌هاي آماده‌به‌کار

براي مرکز داده ماژولار، راه‌اندازي فرايندي که کارايي همه عملکردهاي سيستم را ثابت مي‌کند از کارخانه آغاز مي‌شود. در طي اين فرايند و در همان حال که بخش‌هاي مختلف اين ماژولار در حال بررسي هستند، مدير مرکز داده ماژولار با شخص سومي که نمايندگي دارنده اين مرکز را بر عهده دارد ارتباط برقرار مي‌کند.

مرکز داده ماژولار، پيش از آنکه به دفتر موردنظر فرستاده بشود در کارخانه کنترل مي‌شود. چنين اقدامي بدين منظور انجام مي‌شود که مونتاژ کردن فرايندي پيچيده است که در آن بايد از عدم وجود حفره، کارايي سيستم‌هاي الکتريکي، صحت تمامي اتصالات و هماهنگي تمامي بخش‌هاي ديگر اطمينان حاصل شود. کارهايي که بدون وجود يک تکنسين مجرب و کار بلد امکان‌پذير نخواهد بود. ازآنجايي‌که شناسايي و حل مسائل مهم اجزاي مرکز داده پيش از ارسال انجام مي‌شود، احتمال تغيير سفارش در زمان نصب و راه‌اندازي ثانويه کل سيستم به‌شدت کاهش مي‌يابد.

 

 * توجه به محدوديت‌ها

فروشنده تيم مرکز داده تنها زماني به‌صورت رسمي راه‌اندازي و نصب اجزاي يک ماژولار را شروع مي‌کند که همه اجزاي آن‌ها به محل نهايي و اصلي خود فرستاده‌شده باشند. تکنسين‌ها تلاش مي‌کنند با شبيه‌سازي موقعيت‌هاي مختلف دستگاه را در شرايط سخت و آسان کاري موردسنجش قرار دهند. در اين حالت گاه سيستم را در بدترين و پرفشارترين حالت ممکن قرار مي‌دهند تا واکنش و نحوه عملکرد آن را مشاهده کنند. پس‌ازاين، بانک‌هاي بزرگ اطلاعاتي براي ايجاد شرايط مشابه با زماني که تمامي امکانات و ابزارهاي اين فناوري اطلاعاتي راه‌اندازي شد به سيستم وارد مي‌شوند تا کارايي سيستم در تمامي حالات بررسي‌شده باشد. در کنار تأييد راه‌اندازي سيستم، اين آزمايش‌ها به دارنده مرکز داده چشم‌اندازي از محدوديت‌ها و توانايي‌هاي سيستم راه‌اندازي شده مي‌دهد، اين امر او را با ظرفيت‌هاي رشد و توسعه سيستم در آينده آشنا مي‌کند. سيستم‌هاي الکتريکي نيز تحت انجام آزمايش‌هاي مختلفي قرار مي‌گيرند، بنابراين هر دو سيستم مکانيکي و الکتريکي يک‌بار ديگر بعد از نصب سرور و ساير ابزارهاي IT بررسي مي‌شوند. بسته به سايز مرکز داده، فرايند راه‌اندازي آن 2 الي 6 هفته زمان مي‌برد. در اين مدت‌زمان، مدير پروژه بايد نحوه کار کردن با سيستم را به مديران آموزش دهد.

در مقام قياس، پروتکل معمول براي راه‌اندازي يک مرکز داده نسبت به مرکز داده ماژولار فراگيري کمتري دارد. ازآنجايي‌که واحدهاي کانتينري پيش‌ازاين طراحي‌شده‌اند و استانداردهايي تعيين‌شده دارند، از انعطاف‌پذيري کمتري براي انطباق و هماهنگ‌سازي با موقعيت‌هاي ويژه يا نيازهاي واحدهاي مختلف سيستم برخوردار هستند. علاوه بر اين، زمان بيشتر و پول بيشتري براي حل مسائلي که در واحدهاي طراحي‌شده رخ مي‌دهد نياز است. مرکز داده ماژولار، در مقابل به‌راحتي قابليت انطباق و تغييرپذيري با موقعيت‌هاي ويژه دارد. هم‌چنين اين سيستم در زمان نياز کارفرما بر ايجاد تغيير در بارگذاري داده‌ها از قابليت دوباره راه‌اندازي برخوردار است. علاوه بر اين، ماژولار مرکز داده ضمن حفظ کارايي تمامي ابزارهاي خنک‌کننده خود را هم‌زمان با تغييرات فصلي انطباق مي‌دهد.

 

 * تحويل کليد

گام نهايي در راه‌اندازي يک مرکز داده آموزش نحوه کار کردن و آشنايي با امکاناتي است که اين سيستم در اختيار دارنده آن قرار مي‌دهد. حضور دارنده اين سيستم در زمان راه‌اندازي و مشاهده فرايند انجام آزمايش‌هاي گوناگون روي آن، موقعيتي بي‌نظير است. اين فرصت به صاحبان سيستم کمک مي‌کند با چگونگي استفاده از امکاناتي که سيستم در زمان بروز خرابي و مشکل در اختيارش مي‌گذارد آشنا شود و نحوه واکنش‌ها و پاسخ‌هاي مرکز داده را در موقعيت‌هاي مختلف بشناسد. در يک آموزش رسمي، توليدکننده مرکز داده ماژولار جزءبه‌جزء سيستم مکانيکي را مرور مي‌کند، تا اطمينان حاصل کند صاحب‌کار، چگونگي عملکرد بخش‌هاي مختلف سيستم را به‌طور کامل متوجه شده است. مشابه با اين فرايند دقيقاً در سيستم الکتريکي و بسته کنترلي اتفاق مي‌افتد، تا زماني که دارنده سيستم احساس کند توانايي کار کردن با امکانات مختلف آن را دارد. پشتيباني براي مرکز داده ماژولار تا زمان راه‌اندازي کامل صورت نمي‌گيرد. فروشنده‌هاي ماژولار مرکز داده تعهد مي‌کنند تا زمان آشنايي کامل سفارش‌دهنده با امکانات و ويژگي‌هاي سيستم در کنار او باقي بماند.

 

 * راه‌حل ماژولار در دوره‌هاي شکوفايي

در زمان‌هاي شکوفايي محيط‌هاي اقتصادي مبتني بر داده، مرکز داده ماژولار با استفاده از تمامي ظرفيت‌ها، استانداردسازي مطمئن، هزينه‌هاي مقرون‌به‌صرفه و غلبه بر چالش‌هاي مختلف راه‌حلي فني براي حل مشکلات ارائه مي‌دهد. ايجاد يا گسترش يک مرکز داده، ملزومات بسياري ازجمله: متعادل‌سازي نيازهاي فني علي‌رغم بودجه‌هاي محدود و تمهيدات منطقي را شامل مي‌شود. انعقاد قرارداد با يک مرکز داده مطمئن عاملي است که تا حد زيادي نتيجه‌بخش بودن اين تلاش را تضمين مي‌کند و به نحو چشم‌گيري باعث کاهش زمان انجام کار از آغاز تا پايان مي‌شود.

توجه به اين نکته ضروري است، که هر پروژه ايجاد و ساخت يک مرکز داده ويژگي‌هاي منحصربه‌فرد خود را دارد و نوشتن يک طرح ويژه براي آن گامي ارزشمند در اين مسير است. اين اقدامات امکان ارزيابي را سهولت مي‌بخشند و امکان انتخاب يک تأمين‌کننده مناسب براي اين کار را فراهم مي‌کند

انتخاب صحيح يک مؤسسه براي راه‌اندازي مرکز داده موجب انباشتگي تخصص و تجربه مي‌شود و کارايي کل سيستم را ارتقا مي‌دهد. يک شريک درست براي راه‌اندازي مرکز داده به معناي اطمينان قلب مدير از قدرت آن مرکز داده براي رفع نيازهاي امروز و فردايش است.

سرعت بخشيدن به زمان‌بندي از طريق مرکز داده ماژولار نيازمند مديريت بدون نقص و بينش همه‌جانبه مدير پروژه است. فردي که علاوه بر دانش از مهارت‌هاي ضروري رهبري چنين پروژه‌هايي برخوردار است و تعهد مي‌کند نيازهاي صاحب شرکت را پيش، در حين و بعد از اتمام پروژه تشخيص دهد. يک مؤسسه مناسب راه‌اندازي مرکز داده ماژولار اين اطمينان را به مشتري مي‌دهد که آموزش‌هاي لازم و کامل براي مديريت مرکز داده جديد شرکتش را ديده است. علاوه بر اين، مدير شرکت نسبت به اينکه در آينده براي رفع مشکلات احتمالي مي‌تواند از اين مؤسسه درخواست کمک داشته باشد آسوده‌خاطر است. صاحبان کسب‌وکار در زمان انتخاب استراتژي‌هاي مناسب براي مرکز داده بايد عوامل بي‌شماري را از نظر بگذرانند، اما برنامه‌اي طولاني‌مدت براي کل ساختار سيستم فناوري اطلاعات شرکت بايد هسته کانوني تصميم‌گيري آن‌ها باشد. مرکز داده ماژولار که توسط فروشنده‌اي واجد شرايط و مشتري مدار ارائه مي‌شود از انطباق‌پذيري بالا برخوردار است و موجب حفظ سرمايه مي‌شود. چنين تأمين‌کننده‌اي نه‌تنها نيازهاي حال بلکه احتياجات آينده را رفع مي‌کند و پايه‌هاي دست‌يابي به موفقيتي بزرگ در آينده را فراهم مي‌کند.